Rinoplasti

Bu ameliyatla burnun halihazırda oluşumu ve yüz ile orantısına bakılarak, burnun boyutlarının küçültülmesi veya büyültülmesi, ucunun inceltilmesi, yüksekliğinin artırılması ya da azaltılması, burun-dudak açısı, burun-alın açısının değiştirilmesi gibi halihazırda probleme istinaden işlemler yapılır.

Rinoplasti; Burun çatısını oluşturan ve buruna ana biçimini vermekte olan os nasal’ın kesilmesi ile burunun şekli ve büyüklüğünün düzeltilmesi ile sonuçlanan estetik operasyondur.

Buna ek olarak kırık neticesinde çöken veya küçülen kemikler düzeltilerek büyütülebilir. Burun ameliyatı sırasında, nefes tıkanıklığına neden olabilen deviasyonlar, nefes tıkanıklıkları düzeltilebilir.

Modern estetik rinoplasti konusundaki eğilim, yapılan işlemlerin burundan nefes alarak vermeyi bozmayarak, burnun her bölgesine dengeli ve rafine bir görünüş kazandırmaktır.

Buna ek olarak burun estetiği ameliyatı, yapıldığı belli olmayan, abartılı olmayan tabii bir görünümü amaçlamalıdır. Rinoplasti ameliyat yaşı, 18 yaş ve üstüdür. Nedeni umumiyetle bu yaşta kemik dokuların gelişiminin tamamlanmasıdır.

Burun estetiği aslında estetik plastik cerrahi nin en güç konuları aralığındadır. Ameliyatın muvaffakiyeti büyük nispette estetik cerrahın tecrübesine, el maharetine bağlıdır. Tatbik edilen teknikler oldukça farklı olmayıp temelde bir kaç ana metot mevcuttur.

En kabaca burun estetiği açık ve kapalı teknik olarak ikiye ayrılır. Açık teknikte burun deliklerini ikiye ayıran kolumella denilen kısmın tabanında bir kesi yapılır. Açık burun estetiği ameliyatı daha ziyade burun ucunda kıkırdak veya yumuşak dokuda problem halinde tercih edilebilir.

Buna ek olarak dudak yarığı hastalığı olanlarda burun şekil bozukluğunun düzeltilmesinde açık rinoplasti daha avantajlıdır. Gene sekonder burun revizyonlarında yanlıs düzeltme ameliyatlarında hususiyetle ehemmiyetli deformasyonlarda açık rinoplasti tatbik edilebilir.

Uzmana Sorun

Merak ettiğiniz tüm sorularınızı uzmanlarımız cevaplıyor.