Kadınlarda Saç Ekimi

Saç ekimi deyince akla daha çok erkekler gelse de saç dökülmesi yaşayan kadınlar arasında da saç ekimine ilgi büyüktür. Peki kadınlarda saç dökülmesi neden olur ve kadınlara saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlarda saç dökülmesinin ardında çeşitli sebepler olabilir. Bunlardan bazıları yeterli beslenmeme, stres veya hormonal dengesizliklerdir.Kadınlar için saçları görünümleri açısından oldukça önemlidir.Bu nedenle aşırı derecede bir dökülme yaşandığında bu kişiyi hem estetik hem de psikolojik olarak etkileyebilir.Ancak günümüzde gelişen tedavi seçenekleri bakımından saç ekimi, kadınlar için de doğru bir tercihtir.Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi sebebiyle saçın alın çizgisinin gerilemesiyle sonuçlanan saç kaybı ya da tepe bölgesinde bir açılma söz konusu olduğunda kadınlar da saç ekimi olabilirler.

Saç ekimi operasyonu, son on yılda yeni bir mükemmellik düzeyine erişmiş ve hastalar açısından daha konforlu hale gelmiştir.Saç ekimi işleminde önce donör bölgeden saç kökleri alınarak, saçların dökülme yaşadığı bölgeye ekilir. Kimi zaman saç ekimi kadınlar için korkutucu olabilmektedir, çünkü erkekler için uygulanan saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçların kazınacağı düşünülür. Ancak kadınlarda genellikle saçın ense bölgesinde bir pencere gibi, belirlenen bir alandan yapılan alım sırasına, saçlarının tamamının kazınması gerekmemekte ve görünüm açısından herhangi bir değişikliğe sebep olunmamaktadır. Bu nedenle saç ekimi kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

FUE yöntemi ile ekilecek saçlar toplanarak saç dökülmesinin olduğu alanlara teker teker ekilmekte ve sonucunda estetik açıdan güzel bir görünüm ortaya çıkmaktadır.Kadınlara saç ekimi seansının sonunda hasta evine geri dönebilmektedir. Ertesi gün pansuman için kliniğe tekrar gelen hastalar, üçüncü gün saçlarını tarif edildiği şekilde yıkamaya başlarlar.İlk hafta alında şişlik, alım yapılan ve ekilen bölgede kızarıklık ve kabuklanma görülmesi normaldir.Ama bu durum çok geçmeden yok olur ve hasta normal sosyal, iş ve fiziksel aktivitelere geri dönebilir.

Uzmana Sorun

Merak ettiğiniz tüm sorularınızı uzmanlarımız cevaplıyor.