inner ring
Arrow

Cilt

Arrow

Akne ve Akne İzi Giderme

Günümüzde birçok insanın vücudunda istenmeyen akne ve akne izi bulunmaktadır. Genetik veya daha sonradan oluşabilen bu izlerin birçoğu, oldukça estetik olmayan bir görünüm yarattığı için hastaların hoşuna gitmemektedir. Önceden bu cilt sorunları ile ömür boyu yaşamak zorunda iken günümüzün yeni nesil tıbbi teknolojileri ile artık bu izlerden kurtulmak çok kolay!

Bir diğer adı olan skar tedavisi ile artık akne ve akne izi giderilmektedir. Akne ve akne izi giderme tedavisi oldukça geniş kapsamlı uygulamaları içermektedir. Bu uygulamalar sayesinde çok kısa seansta ağrısız ve acısız işlemler uygulanarak hastalarımızın yüzünü güldürecek sonuçlar elde etmekteyiz.  

Ücretsiz Danışmanlık Alın
+90 212 706 06 17
Skin and hair specialists UK book a free consultation with este medical group

Akne ve Akne İzi Giderme Tedavisi Nedir?

Günümüzde birçok insan akne ve sivilce oluşumundan dolayı başta yüz olmak üzere cildin çeşitli bölgelerinde iz gibi cilt sorunlarına sahiptir. Bu cilt sorunları kişinin psikolojik açıdan kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Özellikle daha ilerleyen safhalardaki akne ve akne izi sorunu bulunan kadın hastalarımız, bir süreden sonra kozmetik ürünlerinin arkasına saklanmaya da başlamaktadır.

Tıbbi terimler içerisindeki adı skar tedavisi olan akne ve akne izi giderme, pek çok hastamızın belirli dönemlerde ihtiyaç duyduğu cilt bakım uygulamalarından bir tanesidir. Skar tedavisi hastalarımızın ciltlerini gençleştirmeyi ve yenilemeyi amaçlayan bir akne ve akne izi giderme tedavisidir.  

Başka bir ifade ile, akne ve akne izi giderme tedavisi sayesinde birçok hastamızda cilt sorunları bakımından oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz. Giderin akne ve akne izleri sayesinde, hastalarımızın ciltleri daha pürüzsüz, daha sağlıklı ve daha genç bir görünüme kavuşmaktadır. Skar tedavisi, özellikle ergenlik sonrası cilt yapısı bozulan tüm hastalarımız için başvurduğumuz bir cilt bakım yöntemidir.  

Akne ve Akne İzi Giderme Tedavisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Skar tedavisi için belirli bir yaş sınırı yoktur. Akne ve sivilce, her yaştan insan ve hem kadın hastalarımız hem de erkek hastalarımızın hayatları boyunca yaşayabileceği bir cilt sorunudur. Bu yüzden yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın tüm hastalarımız, akne ve akne izi giderme tedavisinden yararlanabilir.

Öte yandan her hastamız için aynı yöntemler ile akne ve akne izi giderme tedavisi uygulamamaktayız. Hem skar tedavisinin çok çeşitli metotlara sahip olmasından dolayı hem de hastalarımızın ciltlerindeki izlerin derinliği ve boyutunun farklı olmasından dolayı Este Medical Group Türkiye olarak kişiye özel cilt bakım uygulaması yapmayı tercih etmekteyiz.  

Bu yüzden akne ve akne izi giderme tedavisine başlanılmadan önce hastalarımızın muhakkak İstanbul’daki kliniğimizde uzman doktorlarımız ile bir ön görüşme yapmaları gerekmektedir. Uzman doktorlarımız, hastalarımızın cildindeki sivilce oluşumuna neden olan faktörleri ve akne izlerinin derinliğinin analizini yapmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda ise uzman doktorlarımız hastalarımıza en uygun akne ve akne izi giderme tedavisini seçmektedir.  

Akne ve Akne İzi Giderme Nasıl Uygulanır?

Skar tedavisi, çok çeşitli yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız için en uygun yöntemi seçmek adına uzman doktorlarımız skar ile ilgili bir takım tetkik ve tespitler yapmaktadırlar. Bu tetkik ve tespitler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Skar türü
  • Skarın yeri
  • Skarın oluşma zamanı
  • Skarın derinliği
  • Hastanın cilt tipi
  • Genetik faktörlerin ve hastalıkların skar üzerindeki etkisi

Hastalarımızın uzman doktorlarımız ile yapacağı ön muayene sırasında bu tetkik ve tespitlerin değerlendirilmesinin yapılmasının yanı sıra hastalarımızın beklentisi de öğrenilmektedir. Bu ön muayene sonrasıda Este Medical Group Türkiye ailesi olarak hastalarımız için en doğru ve uygun tedavi yöntemini seçmekteyiz.

Akne ve akne izi giderme tedavisi kapsamında uyguladığımız birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler cerrahi operasyonlar ve lazer uygulamaları şeklinde ikiye ayrılmaktadır.  

Fraksiyonel Lazer (Altın İğne)

Fraksiyonel Lazer (Altın İğne), akne ve akne izi giderme tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerden bir tanesidir. Altın uçlu mikoenjeksiyon iğneleri ile deri altındaki dokuya oldukça minimum seviyede hasar verilerek cildin ihtiyacı olan kolajen gibi çeşitli enzimler aktarılır. Verilen bu hasar sonucunda hastalarımızın cildinde kalıcı bir reaksiyon oluşmamaktadır.  

Fraksiyonel Lazer başka akne ve akne izi giderme tedavisi yöntemleri ile kombine edilip uygulandığı zaman hastalarımızda daha etkili sonuçlara neden olmaktadır. Altın iğne uygulaması ile kombine edilebilecek bir diğer akne ve akne izi giderme tedavisi ise dermapen olmaktadır.

Akne ve akne izi giderme tedavisi kapsamında uyguladığımız birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler cerrahi operasyonlar ve lazer uygulamaları şeklinde ikiye ayrılmaktadır.  

Dermapen

Dermapen, bir diğer akne ve akne izi giderme tedavisi yöntemidir. Enjeksiyon yöntemi ile cilt derisi üzerinde mikro kanallar açılma esasına dayanan bir uygulamadır. Cilt dokusuna bu kanallar içerisinden enjekte edilen vitamin, asit ve mineral bazlı karışım sayesinde cildin kolajen üretimi desteklenir.  

Ayrıca açılan bu mikro kanalları kapatmaya ve onarmaya çalışan cilt, kendini kolajen üretmeye zorlamaktadır. Dermapen ile yapılan skar tedavisinde cilt kendini en alt katmanından başlayarak kendini onarmaktadır.  

Kimyasal Peeling

Akne ve akne izi giderme tedavisinde kullanılan bir diğer etkili yöntem ise kimyasal peeling olarak adlandırılmaktadır. İçerisinde vitamin, mineral ve hyaluronik asit barındıran kimyasal peeling ile cilt derisinin ölü ve mat görünüme sahip tabakası soyunarak alınmaktadır. Bu işlem sonrasında cildin kolajen üretimi desteklenmekte olduğu için özellikle akne ve sivilce izi tedavisinin oldukça yüz güldüren sonuçlar vermektedir.

Akne ve Akne İzi Giderme Tedavisi için Doğal Yöntemler Tercih Edilmeli mi?

Akne ve akne izi, çeşitli dönemlerde ortaya çıkan ve zamanla etkisi azalan bir cilt sorunudur. Fakat bu cilt sorunu için başarılı sonuçlar veren herhangi bir doğal yöntem bulunmamaktadır. Bitkisel bazlı ürünlere dayalı çözümler, iz giderici kremleri ve anti-skar jel gibi kullanılan diğer kozmetik ürünleri akne ve akne izi giderme kapsamında tam anlamıyla etkili sonuçlar vermemektedir. Bu tür tedavi yöntemleri ile sadece yara izi boyutunda ve derinliğinde bir küçülme ve azalma söz konusu olmaktadır.

Hastalarımızın doğal akne ve akne izi giderme yöntemlerini tercih etmeleri durumunda bilmeleri ve dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise bu ilaçların dermatolojik ürünler olması ile ilgilidir. Başka bir ifade ile söylemek gerekirse, akne ve akne izi giderme, uzman doktorlar tarafından takip edilmesi gereken bir cilt sorunudur.  

Bu yüzden hastalarımızın akne ve akne izi giderme tedavisi olarak kullanmak istediği izi kremler ve anti-skar jel gibi dermatolojik ürünleri, uzman doktorlarımıza danışmadan kullanmamalıdır. Aksi takdirde bu ilaçlar, ciltte alerjik reaksiyonlara ve çeşitli komplikasyonlara neden olarak sivilce ve akne izi sorununu daha da kötüleştirebilir.  

Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sık Sorulan Sorular