inner ring
Arrow

Cilt

Arrow

Altın İğne (Fraksiyonel İğneli Radyofrekans)

Günümüzde cerrahi operasyon gerektirmeyen yüz estetiği uygulamalarına duyulan ilgi giderek artmaktadır. Ameliyathane ortamında ve genel anestezi eşliğinde gerçekleşmeyen bu uygulamalar, eski yöntemlerin aksine daha etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca ağrı ve acı hissini de minimum düzeye indirdiği için, hastalarımız ağırlıklı olarak ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarını tercih etmektedir.

Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları arasında altın iğne ya da daha bilimsel adı ile fraksiyonel altın radyofrekans sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemidir. Altın iğne uygulamasının ana hedefi, cildin dermis ve epidermis tabakalarında genetik faktörlere, aşırı güneş ışınına maruz kalma, stres, hava kirliliği ve yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kırışıklık ve leke gibi cilt deformasyonlarını yok etmektir.

Fraksiyonel iğneli radyofrekans ile cildin yapı taşlarından biri olan kolajen üretimi desteklenmektedir. Kolajen üretiminin uyarılması ve yeniden aktif hale getirilmesi ile cildin elastikiyeti ya da bir diğer ifade ile sıkılaşması artmaktadır. Bu da hastalarımızın daha genç, daha parlak ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlamaktadır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın
+90 212 706 06 17
Skin and hair specialists UK book a free consultation with este medical group

Altın İğne (Fraksiyonel İğneli Radyofrekans) Nedir?

Altın iğne uygulaması adından da anlaşılacağı gibi ucu altın kaplı bir iğne ile gerçekleştirilmektedir. Bu altın kaplı iğne özel tasarım olmak ile birlikte yirmi beş adet mikro altın kaplı bir iğne aparatına sahiptir.  

Bu özel olarak tasarlanmış iğne aparatında cildin epidermis ve dermis katmanlarına ya da bir diğer ifade ile cildin 0.5 mm ile 3.5 mm derinliğine inebilen yine özel olarak tasarlanmış altın uçlu bir iğne başlıkları bulunmaktadır. İğne başlıklarından kolajen üretimini destekleyen bir karışım cilde enjekte edilir. Böylece kolajen üretimi eski işlevselliğini kazanır ve dolayısıyla cildin sıkılaşması sağlanır.  

Altın iğne uygulamasında fraksiyonel radyofrekans sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem, kişinin cildinde ne kadar bir derinliğe inileceğinin ayarı yapıldıktan sonra iğne başlığını cilt ile temas etmesini sağlamaktadır. Fraksiyonel radyofrekans sistemi ile altın iğne uygulamasının yapılmasındaki en büyük amaç cilde minimum seviyede zarar vererek olabildiğince en yüksek derecede enerjiden yararlanmaktır.  

Altın İğne (Fraksiyonel İğneli Radyofrekans) Nasıl Uygulanır?

Altın iğne uygulamasından önce hastalarımızın, İstanbul’daki klinikleri ziyaret ederek doktorlarımızın ön muayenelerine katılmaları gerekmektedir. Ön muayene sırasında doktorlarımız, hastalarımızın tedavisinin ne kadar sürede tamamlanacağı, hangi bölgelerine uygulama yapılacağı, seans süresinin ne kadar olacağını ve uygulamanın tekrar edilip edilemeyeceği kararlarını verir.

Doktorlarımızın yaptığı bu ön değerlendirmeye bağlı olarak hastalarımızın uygulama sırasında işlem yapılacak bölgesi temizlenerek bölgeye lokal anestezik krem sürülür. Bu krem sayesinde hastalarımızın uygulama sırasında acı ve ağrı hissetmesi engellenmektedir.  

Kremin etkisini göstermesinin ardından fraksiyonel radyofrekans sistemine ve altın iğne ucuna sahip bir cihaz ile yüzün dermis ve epidermis tabakalarına kontrollü olarak tahribat verilir. Ortalama olarak 30 dakika ile 1 saat arasında değişen seanslar boyunca aynı işlem uygulanmaktadır.  

Fraksiyonel iğneli radyofrekans uygulamasının seans sayısı ise hastalarımızın cilt yapısına ve beklentilerine göre belirlenmektedir. Bir diğer ifade ile her hastamız için aynı seans süresi ve sayısı belirlememekteyiz.  

Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kaç Seans Sonra Altın İğne (Fraksiyonel İğneli Radyofrekans) Etkisini Gösterir?

Altın iğne uygulamasının göz ile fark edebilecek şekilde etkisini göstermesi, yaklaşık olarak 3 ile 4 seans sonucunda başlamaktadır. Hastalarımıza 3 ile 4 hafta arasında değişen bir döngüde işlem uygulanmaktadır. Bir diğer ifade ile ilk uygulamadan sonra kişinin cildini toparlaması için yaklaşık olarak 1 ay beklenilmektedir.  

Kırışıklık ve ince çizgi görünümünden kurtulmak için 3-4 seans yeterli olmasına rağmen akne ve sivilce tedavileri için hastalarımızın daha fazla seans ile altın iğne uygulamasına devam etmesi gerekmektedir.

Saç ekim merkezi türkiye

Altın İğne (Fraksiyonel İğneli Radyofrekans) Ne İçin Kullanılır?

Günümüzün en sık tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamalarından biri olan altın iğne, kozmetik amaçlı kullanılmasının dışında birçok cilt sorunu için de tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Fraksiyonel iğneli radyofrekans uygulamasının tedavi yöntemi olarak kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Cilt yenilenmesi ve kırışıklık giderme
  • Yüz, boyun ve dekolte bölgesinde kırışıklık giderme, germe ve sıkılaştırma
  • Leke, yara izi, akne ve sivilce tedavisi
  • Gözenek sıkılaştırma,
  • Kol ve bacaklardaki fazla deriyi toparlama,
  • Sürekli kilo alıp verme ile vücutta oluşan çatlakların giderilmesi
  • Aşırı terleme sorununun giderilmesi.

Altın İğne (Fraksiyonel İğneli Radyofreakans) Uygulamasının Yan Etkileri Var Mıdır?

Altın iğne uygulamasından sonra hastalarımızın uygulama yapılan bölgelerinde ödem ve kızarıklık gözlemlenebilmektedir. Bu reaksiyonlar, altın iğne uygulamasının tamamlanmasından yaklaşık 4 saat sonra etkisini kaybetmektedir.

Altın iğne uygulamasının diğer cilt bakım uygulamaları ile karşılaştırıldığı zaman hiçbir riski ve yan etkisi bulunmadığı gözlemlenmektedir. Bir diğer ifade ile uygulama sonrasında hastada herhangi bir komplikasyon oluşma ihtimali yok denilecek kadar azdır.

Her yaş aralığındaki ve cinsiyetteki hastalarımıza uyguladığımız fraksiyonel iğneli radyofrekans tedavisi, hastalarımızın günlük yaşantısını da kısıtlamamaktadır. İşlem sırasında lokal anestezi uygulanıyor olsa bile hastalarımız, seans sonrasında taburcu olabilmektedir.  

Ayrıca hastalarımızı uygulama sonrasında günler ya da haftalar süren bir iyileşme dönemi de beklememektedir. Hastalarımızın fraksiyonel iğneli radyofrekans uygulaması sonrasında dikkat etmesi gereken en önemli detay, uygulama yapılan bölgeyi güneşten koruması olmaktadır. Olası bir alerjik reaksiyon durumunda hastalarımız uzman doktorlarımız ile iletişime geçerek kontrol muayenesi yaptırabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular