inner ring
Arrow

Vücut

Arrow

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi)

Ozon gazı, üç oksijen atomunun birleşmesinden oluşan şeffaf renkli ve kendine özgü kokusu olan bir gazdır. Yapılan tıbbi araştırmalara göre, ozon gazı ile birçok hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Ozon gazı ile yapılan bu tedavilere genel olarak ozon terapi ya da ozon tedavisi denilmektedir.  

Ozon gazı, canlı organizmaya temas ettiğinde organizmanın yapısını bozabilen bir tür kimyasal olarak da bilinmektedir. Vücuda aktarılan ozon gazı, temas ettiği canlı organizmayı antioksidan yaratması için tetiklemektedir. Organizmanın antioksidan yaratması sonucu metabolizma hızlanır ve bağışıklık sistemini düzenlenir.  

Ayrıca belirli dozda vücuda aktarılan ozon gazı sayesinde dolaşım sistemi hızlanmaktadır. Temas ettiği canlı organizmayı oksijen üretmeye zorladığı için vücuttaki oksijen seviyesini arttırır. Ozon gazı ile başta dolaşım sistemi ve otoimmün (yani bağışıklık sistemi hastalıkları) hastalıkları tedavi edilebilmektedir.  

Bu hastalıklara ek olarak günümüzde estetik alanında da ozon terapi, yaygın olarak başvurulan bir metottur. Vücuttaki kan dolaşımını arttırmasına ve hücre yenilenmesine neden olmasından dolayı ozon tedavisi, anti aging etkili yaşlanma karşıtı bakım uygulamaları için de kullanılmaya başlamıştır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın
+90 212 706 06 17
Skin and hair specialists UK book a free consultation with este medical group

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi)

Ozon terapi, ozon gazının organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek bileşik üzerinde oksidatif strese yol açması esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Üzerinde oksidatif stres olan canlı organizma, bu durumu bir tehdit olarak gördüğü için savunma enzimlerini uyarmaktadır. Bunun sonucunda da vücuttaki antioksidan ve oksijen seviyesi artarak, vücut kendini toksinlerden arındırmaya çalışır.  

Öte yandan ozon gazı, oksijenin aksine kararsız moleküler bir yapıda olduğu için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bir kimyasaldır. Bu yüzden hastaya uygulanacak ozon gazı dozunun uzman doktorlar tarafından ayarlanması gerekmektedir. Aksi takdirde, ozon gazı bir tedavi yöntemi olmak yerine çok ciddi solunum ve dolaşım yolu hastalıklarına neden olabilmektedir.  

Ayrıca ozon terapi, tek başına kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Genellikle ozon terapi, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak bilinmemektedir. Başka bir ifade ile ozon terapi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılabilen tamamlayıcı bir tıbbi metottur.

Saç ekim merkezi türkiye

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) Etkileri Nelerdir?

Ozon terapi, antioksidan ve antiinflamatuar etkisi ile vücutta adeta bir alarm reaksiyonu yaratarak bağışıklık ve dolaşım sisteminin dinç ve düzenli hale gelmesini sağlamaktadır. Vücuttaki oksijen seviyesini arttırmasından dolayı kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

Hızlanan kan dolaşımı toksik maddelerden dolayı yavaşlayan metabolizmayı yeniden işlevsellik kazandırdığı için vücutta oluşan ödem ve fazla yağ birikimi gibi çeşitli bozuklukları da ozon terapi ile giderilmektedir.  

Tüm bunlara bağlı olarak hücrelerin kendilerini yenileme hızı da ozon terapi sayesinde artmaktadır. Böylece vücut, kendini çok daha hızlı bir şekilde yenileyebilmekte ve iyileştirebilmektedir.

Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Ozon terapi, etkileri nedeniyle günümüzde birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklar;

 • Dolaşım sistemi hastalıkları ve dolaşım yolu bozuklukları
 • Kronik kas yorgunlukları ve eklem ağrıları
 • Fibromiyalji gibi otoimmün hastalıklar

Tıbbi olarak kullanıldığı zaman alınan faydalarının artması ile birlikte ozon terapi; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında da bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde özellikle selülit ve cilt gençleştirme tedavileri arasında ozon terapi yaygın olarak başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.  

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Ozon terapi, etkileri nedeniyle günümüzde birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklar;

 • Dolaşım sistemi hastalıkları ve dolaşım yolu bozuklukları
 • Kronik kas yorgunlukları ve eklem ağrıları
 • Fibromiyalji gibi otoimmün hastalıklar

Tıbbi olarak kullanıldığı zaman alınan faydalarının artması ile birlikte ozon terapi; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında da bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde özellikle selülit ve cilt gençleştirme tedavileri arasında ozon terapi yaygın olarak başvurulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.  

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) ile Cilt Gençleştirme

Yaş alımı ile birlikte dolaşım sisteminin zayıflar, kan dolaşımı yavaşlar ve hücrelerdeki oksijen miktarı azalır. Bunun sonucunda da hücreler kendini eskisi kadar hızlı bir şekilde yenileyememektedir.  

Oksijensiz kalan ve kendini yenileyemeyen hücreler, canlılığını kaybederek cilt üzerinde kırışıklık, ince çizgi ve çukur gibi yaşlanma belirtisi olan deri deformasyonlarının oluşumuna neden olmaktadır.  

Ozon terapi sayesinde kan dolaşımı desteklenerek hücrelerde bulunan oksijen miktarı artmaktadır. Buna bağlı olarak hücreler eski canlılığını tekrar kazanmaya başlamaktadır. Ozon terapi sonrası hücreler kendini yenileyebildiği için daha sıkı ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.  

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) ile Selülit Tedavisi

Ozon terapi, metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Hızlanan metabolizma sayesinde vücuttaki yağ yakımı daha kolay gerçekleşmektedir. Ayrıca oksijen miktarının alyuvarlarda arttırması sonucu ozon tedavisi ile metabolizmanın yağ dokularını düzenlemesi de sağlanmaktadır.

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) Nasıl Uygulanır?

Ozon terapi sırasında saf ozon gazı ve saf oksijen birleştirilerek kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan ozon terapi uygulamaları; majör yöntemi, minör yöntemi ve subkutan olarak bilinmektedir.

Majör Yöntemi ile Ozon Terapi

Majör yönteminde hastadan alınan 50-100 ml kan, vücut dışında ozon ile karıştırılmaktadır. Daha sonrasında oluşturulan bu karışım hastaya aynı hızda geri aktarılır. Kan içerisine karıştırılan ozon gazı miktarı, tedavinin amacına uygun olarak uzman doktorların kararına bağlıdır.

Minör Yöntemi ile Ozon Terapi

Minör yöntemi ile uygulanan ozon terapi, majör yöntemi ile kısmi olarak aynı esasa dayanmaktadır. İki yöntemde de hastadan belli miktarda alınan kan vücut dışında belirlenmiş dozdaki ozon gazı ile karıştırılmaktadır.

Fakat minör yönteminden hastadan alınan kan miktarı 2-5 cc arasında değişmektedir. Vücut dışında hasta kanı ve ozon gazı ile oluşturulan karışım, bu yöntemde ise kas içerisine enjekte edilerek hastaya aktarılmaktadır.

Subkutan ile Ozon Terapi

Subkutan ile uygulanan ozon terapi, diğer iki yöntemden farklıdır. Bu yöntemde hastadan herhangi bir kan alınmamaktadır. Subkutan ile ozon terapi uygulamasında belirli miktardaki ozon gazı, oldukça ince uçlu yapıdaki iğneler aracılığı ile deri altına direkt olarak enjekte edilmektedir.  

Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) Kimlere Uygulanmaz?

Ozon terapi, uzman doktorların başvurduğu tedavi yöntemleri arasında yer almasına rağmen birçok durumda hastalar için ozon tedavisi uygulanması tavsiye edilmemektedir. Bu durumlar;

 • Hamilelik
 • Yüksek tansiyon için ACE inhibitörü tedavisi alanlar
 • İleri derecede kansızlık
 • Pıhtılaşma bozukluğu gibi kan hastalıkları
 • Hipertiroidi (tiroid bezinin aşırı çalışması)
 • Kronik ve/veya tekrarlayan pankreatit
 • Sık tekrarlayan kas krampları
 • Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzim eksikliği olanlar (kalıtsal bir hastalık)
 • Ozona alerjisi olan astım hastaları
 • Yeni geçirilmiş kalp krizi (miyokard infarktüsü) ve/veya kontrol altına alınmamış kalp-damar hastalığı şeklindedir.
Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sık Sorulan Sorular