inner ring
Arrow

Cilt

Arrow

Cilt PRP Tedavisi

Gelişen tıbbi teknoloji mucizeleri sayesinde ameliyathane ortamı yerine klinikte yapılan cilt gençleştirme ve yenileme uygulamaları ile artık hastalarımızın cilt sorunlarının tedavisini kolaylıkla yapabilmekteyiz. Özellikle bazı cilt bakım uygulamaları, cildin kendi kendini oldukça doğal bir döngü içerisinde onarmasına ve yenilemesine neden olmaktadır.

Bu tarz cilt bakım uygulamalarının başında cilt PRP tedavisi gelmektedir. PRP, kanımızda doğal olarak bulunan trombosit ile hücrenin kendini yenilemesini sağlayan plazma anlamına gelmektedir. Cilt PRP tedavisi de hastalarımızdan alınan bir tüp kanın, çeşitli işlemlerden sonra içindeki plateletlerin zenginleştirilmesi ile uygulanmaktadır.

Platelet, vücudumuzdaki hasar görmüş dokuların kendini daha hızlı bir şekilde iyileştirmesi için ortaya çıkan büyüme faktörlerinin yapısında bulunur. Kısacası, kan pıhtılaştırıcı görevindedirler. Bir diğer adı Platelet Rich Plasma olan cilt PRP tedavisi ile hasar görerek yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmuş dokuların normalden daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Cilt PRP tedavisi ile başta yüz olmak üzere hastalarımızın yaşlanmaya meydan okuyamayan tüm ciltlerinde gençleştirme, onarım ve iyileştirme yapılmaktadır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın
+90 212 706 06 17
Skin and hair specialists UK book a free consultation with este medical group

Cilt PRP Tedavisi Nedir?

Bir diğer adı ile Platelet Rich Plasma, hastalarımızın yaşlanma belirtilerini yavaşlatmayı ya da durdurmayı amaçlayan bir cilt gençleştirme uygulamasıdır. Cilt PRP tedavisi, hastalarımızdan alınan bir tüp kanın santrifüj işlemi sayesinde plateletlerin diğer kan bileşenlerinden ayrıştırılması aracılığıyla uygulanmaktadır. Ayrıştırılan plateletler enjeksiyon yöntemi ile hastalarımızın cilt sorunu yaşadığı bölgeye aktarılmaktadır.

Cilt PRP tedavisi ile doku hasarı sırasında kan dolaşımı ile taşınan platelet hücrelerinin sayısını daha da arttırması amaçlanmaktadır. Bu cilt bakım uygulaması sayesinde hasarlı dokunun kendini iyileştirmesi ve onarması daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Çünkü cilt PRP tedavisi, kan dolaşımı ile plateletlerin hasarlı dokuya ulaşmasına 2 ile 4 kat arasında hızlandırmaktadır.  

Vücudun Hangi Bölgelerine Cilt PRP Tedavisi Uygulanır?

Cilt PRP tedavisi genel olarak olarak yüz, boyun ve saçlı bölgelere uygulanmaktadır. Bu cilt bakım uygulamasının temel amacı hasar görmüş dokunun kendini doğal bir şekilde iyileştirmesini hızlandırmak olduğu için etkisini çok kısa bir sürede göstermektedir. Ayrıca cerrahi operasyon gerektiren bir cilt bakım uygulaması olmadığı için hastalarımızı herhangi bir iyileşme süreci beklememektedir.  

Bu vücut bölgelerine ilave olarak cilt PRP tedavisi tercih edilen diğer vücut bölgelerine de uygulanabilmektedir. Kısacası, hasar görmüş dokularda hızlı bir iyileşmeye ve onarıma neden olduğu için cilt PRP tedavisi, vücudun her bölgesinde gençleştirme sağlamak için tercih edilmektedir.

Başlıca cilt PRP tedavisi uygulanan bölgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yüz
 • Boyun
 • Saç derisi
 • Dekolte
 • El
 • İç bacak
 • Kol
Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kimlere Cilt PRP Tedavisi Uygulanır?

18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan her hastamız için cilt PRP tedavisini tavsiye ediyoruz. Öte yandan hastalarımızın işlem öncesinde kan sulandırıcı, aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların kullanımını kesmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar, kanın pıhtılaşmasını zorlaştırdığı için işlem sırasında çeşitli komplikasyonların oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hastanın en az on beş gün önce bu ilaçları kullanmayı bırakması gerekmektedir.  

Bazı durumlarda da hastalarımıza cilt PRP tedavisi uygulamayı tercih etmemekteyiz. Bu durumlar ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Uygulama yapılacak bölgede aktif cilt enfeksiyonu olması
 • Yara iyileşmesine ya da kan pıhtılaşmasına engel teşkil eden bir rahatsızlığın olması
 • Otoimmün hastalığının olması
 • Diyabet ve epilepsi hastalıklarının olması
 • Çocuklar ve hamileler
 • Kanser hastaları

Cilt PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Cilt PRP tedavisi, hastalarımızdan aldığımız yaklaşık 8-10 ml kan, özel filtreler aracılığı ile santrifüj edilmesi ile başlamaktadır. Santrifüj işlemi kanın bir bileşeni olan plateletlerin diğer kan bileşenlerinden ayrılması için yapılmaktadır. Ayrıştırılan plateletler, cilt PRP tedavisi için özel olarak tasarlanmış kitlerin içerisine konulmaktadır. Hastalarımızdan alınan kandan PRP elde etme işlemi yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir.

Santrifüj işleminden sonra elde edilen 4-5 ml PRP, hastalarımızın cilt sorunu yaşadığı bölgeye mikroiğneler aracılığı ile enjekte edilerek tamamlanır. Cilt PRP tedavisi başlamadan önce hastalarımızın uygulama yapılacak bölgesine anestezi bazlı krem sürülmektedir. Ayrıca buz tatbiki yaparak da hastalarımızın uygulama sırasında konforunu artırmaktayız.

Cilt PRP tedavisi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. İlk seanstan sonra her ne kadar göz ile fark edilebilecek düzeyden etkisini göstermeye başlıyor olsa da cilt PRP tedavisi, cildin kendi kendini yenilemesi esasına dayanmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir. Cilt PRP tedavisi yaptıran hastalarımızın yorumları dikkate alındığı zaman 2-4 hafta aralıklarla toplamda 3-4 seans bu uygulamanın yapılması gerekmektedir. 3-4 seansın tamamlanmasının ardından yılda 1-2 kere de cilt PRP tedavisi tekrarlanmalıdır.  

Cilt PRP Tedavisi Avantajları Nelerdir?

 • Diğer cilt kozmetik uygulamalarının aksine cilt PRP tedavisi, kanımızın içinde doğal olarak plateletlerin enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Bu yüzden cilt PRP tedavisi ile cildin kendini fizyolojik bir döngüde onarması ve iyileştirmesi sağlanmaktadır.
 • Doğru dozda uygulandığı zaman hiçbir yan etki yapmaz.
 • Cildin sıkılaşmasını ve dolayısıyla gözeneklerin küçülmesini sağlar.
 • Cildin kalitesini ve nem oranını arttırır.
 • Sivilce ve leke tedavisinde kullanıldığında cilt PRP tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Kırışıklık ve ince çizgi gibi cilt sorunları için antiaging etkisi yaratır.
Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sık Sorulan Sorular