inner ring
Arrow

Yüz

Arrow

Cilt Gençleştirme Enjeksiyonları (Botulinum Toksin)

İlerleyen yaşa, aşırı mimik kullanımına, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak zamanla yüz cildinde bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Bu cilt bozulmalarının başında ise kırışıklık gelmektedir. İlk önce yüzün sadece belli bir bölümünde başlayan kırışıklar daha sonrasında göz çevresi, şakaklar, alın ve kaş arası olarak da bilinen T bölgelerine kadar ilerlemektedir.  

Kırışıklık günümüzün estetik standartlarına ve güzellik algısına dayalı olarak bir cilt sorunu olarak tanımlanmaktadır. Yüz estetiği için bir sorun olan bu cilt bozulmasının çözümü, Este Medikal Grup’un deneyimli doktorları ile oldukça kolaydır. Cilt gençleştirme enjeksiyonları alanında oldukça deneyimli ve profesyonel olan doktorlarımız kırışık görünen cilt yapısının oldukça pratik bir şekilde düzeltmektedir.

Cilt gençleştirme enjeksiyonları arasında Botulinum Toksin, oldukça sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kısa adı ile bilinen botoks, hastalarımızın cildindeki deformeleri estetik standartlarına uygun hale getirirken daha genç, daha sağlıklı, daha sıkı, daha gergin ve elastikiyetini yeniden kazanmış yüz hatlarına sahip olunmasını da sağlar.  

Ücretsiz Danışmanlık Alın
+90 212 706 06 17
Skin and hair specialists UK book a free consultation with este medical group

Botulinum Toksin Nedir?

Botoks ya da bilimsel adı ile Botulinum Toksin temelinde Clostridium botulinum adlı bir bakteri türü yer almaktadır. Clostridium botulinum bakterisinden üretilen toksin, botoks işlemlerinin ana kaynağı olmaktadır. Bu toksin ile botoks işlemi yapılan bölgenin sinir uçlarında organların hareketini sağlayan iletim için gerekli maddelerin salınım yapması engellenmektedir.  

Böylece organlara yeteri kadar sinir sağlanamadığı için organların da hareket kabiliyetini sınırlandırmakta ya da tamamen yok etmektedir. Günümüzde botoks birçok alanda tıbbi bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Bir diğer ifade ile açıklamak gerekirse botoks sadece estetik amaçlı yapılan bir uygulama değildir.  

Este Medikal Grup olarak İstanbul’da bulunan kliniklerimizde hastalarımızın vücutlarındaki birçok bölgeye botoks uygulayarak aşırı terleme ve migren gibi sağlık sorunlarını da tedavi etmekteyiz.

Cilt Gençleştirme Enjeksiyonları Nasıl Yapılır?

Cilt gençleştirme enjeksiyonları (yani botoks) tıpkı dolgu işlemleri gibi enjeksiyon şekilde yapılan bir uygulamadır. Tüm yüz estetiği uygulamalarında olduğu gibi cilt gençleştirme enjeksiyonları işlemlerinde de doktorlarımızın ana hedefi, hastalarımızın yüz yapısını bozmadan daha genç ve daha sağlıklı bir yüze kavuşmalarını sağlamaktır.  

Bu yüzden uygulama öncesi hastalarımız, İstanbul’daki kliniklerimizi ziyaret ederek doktorlarımızla bir ön muayene yapabilir ve yüz hatlarına en uygun cilt gençleştirme enjeksiyonları tedavisine başvurabilmektedir.

Botoks uygulaması sırasında enjekte yapılacak bölge, içerisinde anestezi bulunan bir krem ile uyuşturulur. Bu krem ile hastalarımız, botoks sırasında hiçbir ağrı veya acı hissetmemektedir. Daha sonrasında çok ince uçlu bir iğne yardımı ile botoks, cilt altına enjekte edilerek kırışıklığa neden olan çizgiler açılır.

Cilt gençleştirme enjeksiyonları yapıldıktan sonra hastalarımız yaklaşık 4 gün sonra uygulamanın etkilerini görmeye başlamaktadır. Uygulamadan yaklaşık olarak 1 hafta sonra hasta botoks enjeksiyonunun etkilerini tam anlamıyla fark etmeye başlamaktadır. Ortalama olarak 6 ay süren botoks kalıcılığı, hastalarımızın istemesi durumunda tekrarlanabilmektedir.  

Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Cilt Gençleştirme Enjeksiyonları Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Cilt gençleştirme enjeksiyonları ya da kısa adıyla botoks, hastalarımızın yüzünde kırışıklık ve ince çizgi gibi bozulma meydana gelen her bölgesine uygulanabilmektedir. Botoks tedavisine en sık başvurduğumuz cilt sorunlarının başında alın bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar gelmektedir. Alında ortaya çıkan ve birbirine paralel olan bu çizgiler botulinum toksin enjeksiyonu sayesinde kolayca yok edilmektedir.  

Cilt gençleştirme enjeksiyonları alanında oldukça profesyonel olan klinik doktorlarımızın botoks enjeksiyonu yaptığı bir diğer yüz bölgesi ise kaş arasıdır. Kızgınlık ve şaşırma gibi aşırı mimik kullanımına bağlı olarak ortaya çıkın kaş arası kırışıklıklar, botoks ile tedavi edilmektedir. Göz çevresinde meydana gelen kaz ayağı görünümü de cilt gençleştirme enjeksiyonları sayesinde giderilmektedir.  

Dudak kenarında ve üstünde sigara ve mimik kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan çizgilerin giderilmesi ve hastalarımızın daha hacimli dudaklara sahip olmasını sağlayan tedavi yöntemleri arasında da botoks yer almaktadır. Burun, çene, boyun ve dekolte bölgelerinde oluşan kırışıklıklar da botulinum toksin enjeksiyonu ile tedavi edilmektedir.  

Kısacası, cilt gençleştirme enjeksiyonları

  • Alın
  • Kaş arası
  • Göz çevresi
  • Dudak
  • Burun
  • Çene ve
  • Boyun ve dekolte bölgelerine uygulanmaktadır

Botulinum Toksin Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Botoks ile yapılan cilt gençleştirme enjeksiyonları sonrasında hastalarımızın enjekte yapılan bölgeyi aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan koruması gerekmektedir. Ayrıca uygulama sonrası ilk 12 saat makyaj kullanımından kaçınmalıdır. Yine enjeksiyon yapılan bölgede mimik kullanımı azaltılmalıdır.  

Cilt gençleştirme uygulaması sonrasında enjeksiyon yapılan bölgede oluşabilecek kızarıklık, şişlik ve morarma gibi yan etkiler ise işlemden yaklaşık olarak 3 saat sonra yok olmaktadır.  

Cilt Gençleştirme Enjeksiyonları Riskli Midir?

Botoks enjeksiyonunun bilinen bir riskli durumu bulunmamaktadır. Cerrahi operasyonlar yerine enjeksiyon tekniği ile yapılan botoks uygulamaları hastada cerrahi enfeksiyon ya da kanama gibi komplikasyonlar oluşmamaktadır. Ayrıca botoks sonrasında hasta da bir yan etki de gözlemlenmemektedir.  

Öte yandan botoks enjeksiyonu sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık, şişme ve morar gibi belirtiler olmak ile birlikte bu belirtiler uygulamanın doğal bir sonucudur. İşlemden birkaç gün sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Botoks hakkında bilinen bir yanlış da yılan zehrinin kullanılması ile ilgilidir. Botoks enjeksiyonu yılan zehrinden yapılan bir uygulama değildir. Botoks enjeksiyonu içerisinde Clostridium botulinum bakterisinden üretilen toksin bulunmaktadır.  

Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sık Sorulan Sorular