inner ring
ArrowBlogArrow
Sakal Kıran Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Sakal Kıran Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

24/8/2022

Tag:

No items found.

Sakal birçok erkek için estetik görünümünün ayrılmaz bir parçasıdır. Her erkek bakımlı ve gür sakallara sahip olmak ister. Ancak bazı durumlarda kişinin sakalları genetik faktörlere, hormonal değişimlere ya da kaza gibi etkenlere bağlı olarak dökülebilir ve seyreklikler oluşabilir. Belirtilen faktörlere ve dış etkenlere bağlı olarak gelişen sakal dökülmeleri ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Ancak bazen bir anda gelişen sakal dökülmeleri vücutta meydana gelen bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir. Bu noktada öncelikle dökülmelere sebep olan hastalık tedavi edilmelidir. Hastalığın teşhisi konulmazsa ve tedavi edilmezse dökülen sakalların geri gelmesi mümkün olmayacaktır. Bu noktada sakal dökülmesi ve buna bağlı olarak gelişen seyreklikler kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyerek özgüven azalmasına sebep olabilir.

Günümüzde sakal dökülmesine sebep olan hastalıklardan biri de sakal kıran hastalığıdır. Bu hastalık kişinin sakallarında aniden dökülmelere yol açarak belirgin açıklıklar oluşturabilir. Sakalların eski sağlığına kavuşabilmesi için sakal kıran hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Sakal Kıran Nedir?

Sakal kıran bir tür kıl dökme hastalığıdır ve sakal bölgesinde belirgin, bozuk para büyüklüğünde açıklıkların oluşmasına neden olur. Bu hastalık belli bir süre zarfında gelişmez, sakalların bir anda dökülmesine yol açarak kendini belli eder. Tıpta Alopecie Areata adı verilen bu hastalık, sakalla birlikte vücutta tüm saçlı bölgelerde de kıl dökülmesine neden olmaktadır. Madeni para şeklinde dökülmeler ile kendini belli eden bu hastalık genellikle yayılma göstermez ancak bazı durumlarda zaman içerisinde diğer bölgelere sıçramaya başlar. Bu noktada sakal kıran hastalığı tedavi edilmezse yayılmaya devam eder. Bunun sonucunda hastalık yavaş yavaş ilerlemeye devam eder ve ani, büyük dökülmelere yol açabilir.

Sakal Kıran Tedavisi

Sakal kıran, birçok erkekte görülmekle birlikte kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyen ve hayat kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Kişinin eski estetik görünümüne kavuşması için hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bazı durumlarda sakal kıran hastalığı saça sıçrayabilir ve saçta aynı şekilde ani dökülmelere yol açabilir. Aynı şekilde saçta başlayan saçkıran hastalığı da sakallara sıçrayarak sakal kıran hastalığına neden olabilir. Sakal kıran vakalarında görülen en büyük yanlış, traş etmenin sakal kıranı azaltacağı ve bölgede sakalların yeniden çıkmasını sağlayacağı görüştür. Bu durum, hastalığın diğer bölgelere de yayılmasını kolaylaştırarak tüm sakalların kaybedilmesine yol açabilir. Bu yüzden, sakal dökülmesi yaşadığınız durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık yayılabilir ve uzun vadede tedavi edilmesi güç sonuçlara yol açabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi sakal kıran hastalığında da tedaviye başlanmadan önce, hastalığa neden olan faktörler belirlenmelidir. Tedavi süreci; hastalığın teşhisi ve hastalığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması olarak seyreder. Bununla birlikte hastalık stres kaynaklı gelişme gösteriyorsa mutlaka stresli durumlardan uzaklaşılmalı ve daha pozitif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Sakal kıran hastalığının tedavisinde pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler aşağıda belirtilmekle birlikte, uzmana danışmadan bu yöntemleri uygulamak yanlış olur.

Hemen Ücretsiz Danışmanlık Alın